Brenton Tarant, 28-godišnji državljanin Australije koji je ubio više desetina ljudi u napadu na Novom Zelandu, je pre nekoliko dana na "Tviteru" objavio manifest u kom najavljuje da će izvršiti napad.
"Želim da pokažem osvajačima da naše zemlje nikada neće biti njihove zemlje, naše domovine su naše i da, sve dok beli čovek živi, oni nikada neće osvojiti naše zemlje i oni nikada neće zameniti naše ljude. Po definiciji, onda da. To je teroristički napad. Ali ja verujem da je to partijska akcija protiv okupatorske sile", napisao je Tarant u manifestu, prenosi Dejli mejl.
U manifestu piše da je inspirisan delima norveškog desničara Andresa Brejvika, koji je 2011. u centru Osla ubio 77 osoba.
Osim Brejvikom, napadač je bio inspirisan i desničarskim pokretima i ličnostima širom sveta – iz Rusije, Bugarske, uključujući i Balkan.
Na oružju koje je koristio u napadu ispisani su datumi više bitaka protiv Otomanske imperije, poput Bitke kod Beča 1863, kao i imena više vojskovođa i istorijskih ličnosti.
Neka od imena ispisana su i ćirilicom – Stefan Lazar, Miloš Obilić, Marko Miljanov i Bajo Pivljanin.
Lazar Hrebeljanović, srpski knez Lazar (1329-1389), poginuo je u boju sa Turcima na Kosovu Polju 28. juna 1389. Koristio je kraljevsko ime Stefan Lazar.
Miloš Obilić, srpski vitez koji je ubio turskog sultana u Kosovskoj bici 28. juna 1389. godine.
Marko Miljanov (1833-1901) bio je crnogorski narodni književnik, vojskovođa i vojvoda iz plemena Kuči.
Bajo Pivljanin (1630-1687), čuveni hajdučki harambaša iz Pive.
Dalje u manifestu Tarant spominje i učešće Sjedinjenih Država i NATO Alijanse u dešavanjima na Kosovu. Nazivajući proces balkanizacijom, Tarant piše da "neće dozvoliti da se ikada više ponovi da se SAD i NATO bore na strani muslimana i ubijaju hrišćane u Evropi".
Takođe, na internetu su se pojavili snimci iz automobila pre napada na kojima se čuju pesme posvećene Radovanu Karadžiću, ratnom lideru bosanskih Srba, kojem se sudi u Hagu.
Autentičnost ovih snimaka još nije potvrđena.
Šesnaest minuta ubijanja uživo na Facebooku
Jedan od napadača na džamije na Novom Zelandu prenosio je uživo putem Facebooka kako puca na vjernike.
Snimak u trajanju od 16 minuta postavljen je na stranicu koja pripada Brentonu Tarrantu, ali ga je Facebook ubrzo obrisao.
Snimak je napravljen očigledno preko kamere koju je nosio na glavi.
On pokazuje muškarca kako se u borbenoj vojnoj opremi vozi do džamije Masjid Al Noor u centru Christchurcha.
Pošto je parkirao vozilo, uzima jednu od više pušaka iz kola i ulazi u džamiju.
Sistematsko pucanje u tijela
Zatim, približivši se vratima, počinje pucati.
Na snimcima se vidi kako je ovaj muškarac proveo u džamiji nekoliko minuta, mijenjajući municiju nekoliko puta.
U jednom trenutku izlazi iz džamije da uzme još jedno oružje iz automobila, puca na ljude na ulici, a zatim se vraća i sistematski puca u tijela.
Zatim odlazi, pucajući u još jednu prolaznicu na ulici, prije nego što se odvezao svojim automobilom, ispalivši još jedan hitac kroz prozor.
Policija je saopćila da radi na tome da ukloni snimak sa Interneta.
Oglasio se i Facebook, navodeći da je uklonio zabrinjavajuće profile i da je obrisao sve poruke podrške napadima.
Manifesto objavljen prije napada
Na snimku se, također, može vidjeti da su na oružju ispisana imena i godine - imena napadača na džamije u Italiji i Kanadi, te na ćirilici imena Miloša Obilića, Nikole Vujoševića, bitke na Ivankovcu te drugih srpskih, crnogorskih i bugarskih ustanika protiv Osmanskog carstva.
Brenton Tarrant je objavio na internetu i manifesto od 37 stranica prije napada, objavljujući svoje namjere.
U njemu navodi da se radi o "terorističkom napadu".
U manifestu piše da je planirao napad dvije godine te da je putovao u Christchurch kako bi trenirao prije nego što je odlučio da mu ovaj grad bude meta.
Tarrant navodi da njegova politička inspiracija dolazi od američkog konzervativnog komentatora Candace Owensa, koji je pristalica aktuelnog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa i često kritizira pokret Black Lives Matter.
'Ja sam samo običan bijelac'
Tarrant je, također, sebe opisao kao fašistu i pristalicu Oswalda Mosleyja, britanskog političara koji je postao lider Britanske unije fašista tokom 30-ih godina prošlog stoljeća.
"Ja sam samo običan bijelac, imam 28 godina. Rođen sam u Australiji, u radničkoj klasi, u porodici s malim primanjima. Roditelji su mi škotskog, irskog i engleskog porijekla. Imao sam obično djetinjstvo, bez velikih problema. Malo me interesiralo obrazovanje tokom školovanja, jedva sam dobio prolazne ocjene. Nisam išao na univerzitet, jer nisam imao interesa za ono što se nudilo. Radio sam kratko vrijeme prije nego što sam nešto investirao u Bitconnect, onda sam koristio taj novac da putujem... Ja sam samo obični bijelac, iz obične porodice, koji se odlučio zauzeti kako bi osigurao budućnost za svoje ljude."