недеља, 28. децембар 2014.

NAJBOLJI U 2014 GODINI PRIVREDA - D.O.O PIK Južni Banat

 PRIVREDNI LIDER U BELOJ CRKVI 2014 JE PIK JUŽNI BANAT

 DA POJASNIMO - UREDNO PLAĆANJE SVIH OBAVEZA PREMA RADNICIMA,DRŽAVI,KOPERANTIMA,.....

-IZVOZNA ORJENTACIJA SA POSEBNIM AKCENTOM NA RUSKO TRŽIŠTE

-PRAĆENJE I UNAPREDJENE SVIH AKTUELNIH TRENDOVA U POSLOVANJU,ZAŠTITI,MEHANIZACIJI,.....

-LIDERSKA POZICIJA U SRPSKOM VOĆARSTVU 


-USPEŠNO ULAGANJA U RATARSTVO

.....

VAŽNO NAPOMENUTI DA JE Agromarket grupa 

KAO VEĆINSKI VLASNIK DONELA ODLUKU O ULAGANJU U NOVU PROIZVODNU LINIJU I HLADNJAČU ČIJA JE VREDNOST OKO 5 000 000 EVRA  I DA BI SA IZGRADNJOM TREBALO OTPOČETI VEĆ POČETKOM 2015 godine.
 A TO JE POTVRDA DA OVAJ BELOCRKVANSKI KOLEKTIV IMA LEPU PERSPEKTIVU.






 PIK »Južni Banat«  osnovan je 01.01.1960.god. Od novembra 2003. godine posluje kao akcionarsko društvo, vecinski akcionar preduzeća je Agromarket d.o.o. Kragujevac.
Osnovna delatnost  preduzeća  je gajenje voća i grožđa. Pored ove delatnosti preduzeće se bavi proizvodnjom sadnog materijala, ratarskom proizvodnjom, skladištenjem robe u hladnjačama  i proizvodnjom rakije od voća i grožđa.
PIK »Južni Banat« a.d. zapošljava 140 radnika razne kvalifikacione strukture, među kojima je 30 sa visokom stručnom spremom od kojih je najviše poljoprivrednih inženjera. Istovremeno prilikom sezonskih poslova angažuje se i preko 500 sezonskih radnika.

PIK »Južni Banat« a.d. zauzima površinu od 1830 ha., pod dugogodišnjim zasadima ima oko 400 ha voćnjaka i oko 100 ha vinograda. Celokupne površine su pokrivene sistemom za navodnjavanje.
Na plantažama PIK »Južni Banat« a.d. zastupljene su sledeće vrste voća:
jabuka na oko 230 ha, breskva i nektarina na oko 170 ha, groždje na oko 100ha.

Sa plantaža PIK »Južni Banat« a.d. svake godine se ubere oko 17.000 tona jabuke i breskve i oko 600 tona vinskog i stonog grožđa.
Naša rasadničarska proizvodnja je u stalnom porastu. U ovom trenutku postigli smo proizvodnju od 110.000 komada sadnica jabuke, 10.000 breskve, 40.000 okulanata breskve i nektarine i 200.000 podloga jabuke.
PIK »Južni Banat« a.d. takođe ima i ratarsku proizvodnju na oko 500 ha obradive površine. 

PIK »Južni Banat« a.d. dosledno primenjuje sistem menadžmenta  kvaliteta usaglašenim sa zahtevima standarda SRPS ISO 9001:2008 i dobre poljoprivredne prakse u okviru GLOBALGAPstandarda. 




PIK-u “Južni Banat” iz Bele Crkve. Tokom poslednje decenije ovaj voćarski kombinat uspeo je da zahvaljujući strategiji usvojenoj od strane menadžmenta kompanije, koju sprovode vrsni inženjeri kombinata povrati ugled i dostigne slavu koja je ovu regiju pratila još u vreme Austrougarske, kada je grožđe, vino i voće bilo traženo širom cele monarhije, a naročito u Beču.

Kako se vratiti na staze slave? Od perioda privatizacije 2003. godine, matična kompanija Agromarket investira u osvajanje novih tehnologija, podizanje višegodišnjih zasada jabuka, breskve, nektarine i vinove loze ali pre svega u usavršavanje kadrova. Kao uzori, poslužile se su najuspešnije regije u Evropi kakvi su Južni Tirol (Sud Tirol) u proizvodnji jabuka, regija Ćezene (Cesene) u proizvodnji breskve i nektarine, kao i Pulja (Puglia) u proizvodnji stonog grožđa.
Rezultat takvog opredeljenja su današnje površine kojima gazduje PIK “Južni Banat”, a to je 220 hektara pod zasadima jabuka u kojem dominiraju nove moderne sorte kao Idared (49 ha), Golden delicious (51 ha), Greni smith (53 ha), Red delicious (22 ha), Breaburn (16 ha), Gala mondial (9 ha) ali i sorte Belgolden, Gala Brookfiled, Mariri red, Greni smith klon Challenger, Red Delicious klon Camspur, koje su tražene kako na tržištu Ruske Federacije, tako i u zemljama EU. Prosečan prinos od 60 t/ha jabuka visokog kvaliteta upravo obezbeđuje kontinuirano snabdevanje ovih zahtevnih tržišta.
Breskva i nektarina se gaje na 160 ha, a u sortimentu su zastupljene Springold, Springcrest, Crest heven, Fayet, Sunkrest, Royal Glory, Big Top, Stark Red Gold, Caldesi 2000, Morsianni, Rita Star.
Sa preko 100 ha pod vinovom lozom, gde dominiraju stone sorte Viktorija i Muskat Hamburg kao i vinske Crni burgundac, Šardone, Traminac, Semijon, godišnje se obere oko 700 tona i stonog i vinskog grožđa.
Ono na šta su zaposleni u PIK-u posebno ponosni je i osvajanje proizvodnje preko 100.000 „Knip“ voćnih sadnica jabuke i kruške koje su namenjene kako za proširenje sopstvenih zasada tako i i za dalju prodaju.

Privatizacija je donela još nešto novo - okretanje ratarskoj proizvodnji. U skladu sa politikom kompanije i radi obezbeđenja kvalitetne sirovine za doradne centre u Šapcu i Kikindi, najviše je površina pod strninama kod kojih dominira visokorodni sortiment domaćih i inostranih selekcionih kuća, semenska pšenica i ječam, zatim semenski i merkantilni kukuruz, kao i suncokret. Još jedna od velikih prednosti u ostvarenju rekordnih prinosa i kvaliteta jeste i zalivni sistem kojim je pokriveno 80% površina pod ratarskim kulturama.
Poslednjih godina u kombinatu se ostvaruju rekordni prinosi voća, a posebno jabuke. Zahvaljujući kontinuiranoj nezi, prilagođenoj tehnologiji đubrenja, rezidbe i zaštite od bolesti, štetočina i korovskih biljaka, i pored otežavajućih vremenskih prilika, u 2012. godini obrano je 9000 tona. Svaka godina ima svoj rekord pa je sorta Reinders u II godini dala 39,5 t/ha u 2012. godini. Pod breskvom i nektarinom sa 130 ha, ukupan prinos izneo je 1700 tona.

Zahvaljujući uvedenim sistemima kvaliteta (ISO, GlobalGap) voćni plodovi se klasiraju, pakuju i izvoze na izuzetno probirljivo tržište Ruske Federacije. Nastupi na poljoprivrednim sajmovima u Berlinu i Moskvi poslednjih godina samo su učvrstili pozicije koje je PIK »Južni Banat« zaposeo ali i dalje osvaja jer osnovni cilj je proizvodnja plodova vrhunskog kvaliteta koji su zdravstveno bezbedni.
Ako je prvih deset godina poslovanja obeležilo ulaganje u stručnjake i uvođenje novih tehnologija, aktivnosti u narednom periodu će biti usmerene na:
  • kontinuirani rad na poboljšanju kvaliteta i bezbednosti proizvoda
  • podizanje novih skladišnih kapaciteta, hladnjača sa kontrolisanom
  • atmosferom od 5000 tona
  • povećanje površina pod protivgradnom mrežom
  • podizanje novih voćnjaka